28 Березня
booked.net

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

За часи незалежності Вінницька область за показниками соціально-економічного розвитку традиційно перебувала у верхній частині списку регіонів України, часто входячи до п`ятірки лідерів. За останні роки наша область демонструвала тенденцію до зростання у рейтингу, й до рівня аутсайдерів точно не опускалася. І так було до 2021 року…

Засідання колегії Вінницької облдержадміністрації за підсумками І півріччя поточного року, яке відбулося 20 липня, стало справжнім шоком – для тих, хто розуміється на економіці і є небайдужим до долі нашого краю.

Чиновники облдержадміністрації були змушені визнати, що дохідну частину обласного бюджету недовиконано на 4,3% – а це становить 34,9 млн грн. В той же час, територіальні громади зі своїми бюджетами впоралися непогано – перевиконавши плани на 6,4%.

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

Характерно, що нестача надходжень зумовлена, в першу чергу, провалом з податком на доходи фізичних осіб – цих коштів акумульовано на 37,2 млн грн. менше від запланованого, або 94,7%. На 96,8% виконано план надходжень від податку на прибуток підприємств – а це ще мінус 2,2 млн грн.

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

В розрізі окремих районів ситуація із наповненням загального фонду виглядає просто катастрофічно: Тульчинський район – 68,9% від плану, Хмільницький район – 50,6%, Вінницький район – 28,6%. Таких провальних показників райони Вінниччини не демонстрували ніколи!

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

В порівнянні з іншими регіонами України Вінниччина виглядає просто жалюгідно – за темпами росту фактичних надходжень загального фонду в порівнянні з аналогічним періодом минулого року наша область посіла останнє місце.

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

Третьою з кінця стала Вінниччина й у переліку областей за темпами росту надходжень від податку на доходи фізичних осіб. Постає логічне питання: що мало статися на рівні області такого, щоб при зростанні заробітних плат в масштабах держави пасти задніх зараз – навіть в порівнянні з першим півріччям минулого року, коли жорсткий локдаун фактично паралізував економіку України?

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

Втім, і на рівні держави підтримку Вінниччини бюджетними дотаціями стрімко скорочують. Якщо у 2019 р. вона сягала 642,7 млн грн., то у 2020 р. скоротилася до 335 млн грн., а цього року «схудла» до 250 млн грн. Про прогноз на наступний рік краще взагалі не згадувати: фахівці облдержадміністрації оцінили його у 127,5 млн грн. – в 5 разів менше, ніж у 2019 році! Мабуть, у столиці вважають, що роки правління чинного Президента вінничани стали уп’ятеро заможнішими?

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

Зрозуміло, що бюджетна криза спричинена падінням виробництва – за інформацією Головного управління статистики Вінниччини, в порівнянні з першим півріччям минулого року воно скоротилося на 5,4%. По деяких галузях спостерігається реальний обвал: виробництво фармацевтичних препаратів зменшилось на 46%, легка промисловість – одяг, текстиль, тощо впала на 44%, продукти харчування, напої, тютюн на 10%.  І це на Вінниччині, котра завжди славилася харчовою промисловістю! Загалом, за темпами виробництва наша область посідає 21 місце серед регіонів України – і це досить тривожний сигнал.

Не дивно, що такий масштабний економічний провал виконавчої влади викликав тривогу в органах місцевого самоврядування. Першим поставив питання руба голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий – це сталося ще до скандальної бюджетної «презентації» на колегії ОДА.

–  Маємо недовиконання показників обласного бюджету. За 6 місяців поточного року тільки з ПДФО область недоотримала 37,3 мільйона гривень. Це говорить про те, що в області можуть бути серйозні проблеми! Невиконання дохідної частини бюджету негативно позначається на видатковій частині. Як наслідок – недофінансування бюджетної сфери. Зокрема, закладів охорони здоров’я, що обслуговують населення області. Обласну раду така робота не влаштовує, ми маємо глибше розуміти причини фінансового провалу виконавчої влади.  Ініціюю найближчим часом проведення засідання бюджетної комісії, куди будуть запрошені відповідальні представники департаментів облдержадміністрації. Адже саме виконавчій владі делеговано повноваження в галузі бюджету та фінансів, – заявив очільник обласної ради.

Глибоке занепокоєння бюджетна катастрофа викликала і у депутата Вінницької обласної ради, екс-голови Вінницької ОДА Владислава Скальського.

–  Колегія ОДА по підсумках 1-го півріччя 2021 року. Складно. Змішані почуття. Але головне з них – занепокоєння. Темпи зростання власних надходжень загального фонду місцевих бюджетів Вінниччини, на жаль, найнижчі в країні. Важко було почути інформацію про скорочення статистичної кількості штатних працівників по області на більше ніж 10%. Це вдвічі більше,  ніж в середньому по Україні. Фінансування проектів Державного Фонду регіонального розвитку станом на зараз – 51 з 132 млн грн запланованих. Необхідно відзначити, що традиційно співфінансування з місцевих бюджетів у Вінницькій області одне з найбільших в Україні – 112% від рівня коштів Державного бюджету. Вочевидь, ситуація навряд чи буде ставати легшою. Є занепокоєння щодо того, що очікує нас восени… – не приховував емоцій Владислав Скальський.

Критично оцінює «здобутки» Зе!команди на Вінниччині ще один  колишній голова облдержадміністрації Валерій Коровій.

–  Дуже непроста справа із наповненням місцевих бюджетів. Коло проблем велике – недофінансування освітянської субвенції, незбалансованість у фінансуванні медицини. Мене тривожить, що падають деякі базові податкові надходження, особливо від 4 групи єдиного податку, які сплачують сільгосппідприємства. По відношенню до минулого року це мінус 15%. Цей податок формує основу власних місцевих доходів. За статистикою індексу будівництва — обсягів виконаних в Україні будівельних роботах – мінус 6% до минулого року. У Вінницькій області — мінус 37. За увесь минулий рік — мінус 35. Падіння обсягів промислового будівництва більше ніж вдвічі. У нас якесь самонавіювання і самозаспокоєння. Не хочу драматизувати, але ситуація досить серйозна. Потрібно входити в осінь, а ми не почули, чи є кошти на енергоносії. Якщо касове наповнення обласного бюджету 4 млн, а зареєстрованих зобов’язань на 60 млн, то є над чим замислитися.

Як не дивно, за підсумками колегії нобласною державною адміністрацією завдання наповнення бюджетів поставлені аж на п’яте місце, а пріоритет надається таким дивним «завданням», як «зростання цін на енергоносії» (з цим, можна не сумніватися, Зе!команда точно впорається) чи «загострення ситуації на сході України» (як будуть загострювати збройне протистояння посадовці облдержадміністрації – лишається загадкою). У всякому разі, саме так подається інформація на сайті Вінницької ОДА.

Бюджет Вінниччини провалено. Хто відповідатиме?

Що ж, не помічати першочергову проблему чи відсувати її на задній план – теж варіант реагування. Тільки от точно не найкращий – бо ж вінничани живуть не в світі ілюзій, а в реаліях блискавичного зростання цін, тиску на малий і середній бізнес, кадрових скорочень і карантинних обмежень.

Наразі масштаби бюджетної катастрофи на Вінниччині можуть усвідомити лише фахівці, а от вже восени її відчують на собі тисячі жителів області, яким не буде чим платити зарплатню.

Останні новини

Новини

27 Березня
26 Березня
25 Березня