19 Березня
booked.net

Хто насправді заважає розвитку стрілецького спорту на Вінниччині?

Будь-яка оптимізація бюджетних структур, пов’язана зі скороченням адміністративно-керівних посад, традиційно супроводжується неабияким спротивом з боку зацікавлених осіб – бодай навіть це робиться й руками їхніх підлеглих.

Останніми днями у соцмережах активно розганяються чутки про «бажання обласної влади знищити одну з кращих спортивних шкіл області» – йдеться про комунальний заклад «Вінницька обласна дитячо-юнацька спортивна школа стрільби».

Емоції вирують надто гаряче, на адресу депутата Вінницької обласної ради Андрія Корнійчука, котрий виступив з ініціативою не ліквідації однієї, а  реорганізації шляхом об’єднання двох спортивних шкіл, лунають різноманітні закиди. Не знаючи повної інформаційної картини, деякі політики – як провладні, так і опозиційні – вже почали продукувати заяви на кшталт: “Не дамо знищити стрілецький спорт на Вінниччині!”

Аби розібратися з ситуацією, варто проаналізувати реальний стан речей.

В обласній раді було створено робочу групу для вивчення стану навчально-тренувальної роботи в обласних спортивних школах, яка працювала з липня по грудень 2021 року. До її складу увійшли голови постійних комісії обласної Ради, представники управлінь її виконавчого апарату та департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації, а також спортивних шкіл Вінниччини.

Проаналізувавши діяльність 11 спортивних шкіл, які фінансуються чи отримують фінансову підтримку з обласного бюджету, робоча група встановила, що, незважаючи на постійне збільшення витрат на їхнє утримання (2019 р. – 45,5 млн грн, 2020 р. – 55,5 млн грн, 2021 р. – 69,0 млн грн.), витрати на навчально-спортивну роботу – тобто основний напрям діяльності закладів – постійно зменшуються (2019 р. – 6,0 млн грн, або 13,3% від загального фінансування; 2020 рік – 4,4 млн грн. або 7,9% від загального фінансування; 2021 р. – 3,7 млн грн, або 5,4% від загального фінансування).

Одночасно постійно збільшувалися витрати на оплату праці працівників цих шкіл (2019 р. – 33,6 млн грн, або 73,9% від загального фінансування; 2020 р. – 46,7 млн грн, або 84% від загального фінансування; 2021 р. – 3,7 млн грн, або 86 % від загального фінансування).

Ба більше: з кожним роком збільшувалися видатки на заробітну плату навіть не  тренерів-викладачів, а на заробітну плату адміністрації спортивних шкіл.

Школа стрільби є доволі показовою у цьому контексті:

  • Кількість учнів – 280;
  • Кількість тренерів – 17 (штатних – 4);
  • Адміністративний персонал (директор, заступник директора, головний бухгалтер) – 3 особи;
  • Працівники (ремонтник спортивної зброї, водій) – 2 особи;
  • Заробітна плата тренерів (17 осіб) – 1368,7 тис. грн, або 55,3% від загальної зарплатні;
  • Заробітна плата адміністрації і працівників (5 осіб) – 1107,9 тис. грн., або 44,7 % від загальних видатків на заробітну плату;
  • Видатки безпосередньо на навчально-тренувальну роботу найменші – 155,3 тис. грн, або 4,5 % від загального фінансування (при мінімальній потребі 20%).

У період із січня 2019 по грудень 2021 року загальна сума фінансування школи збільшилась на 18,1% – із 2,949 млн грн до 3,484 млн грн. Значна частка – 32,8% збільшення виплат – припала на підвищення заробітної плати адміністративного апарату школи. Зарплата тренерів збільшилась лише на 18%.

Очевидно, що таке співвідношення витрат виглядає дивним чином, тож не дивно, що робоча група виявила в школі чимало фінансових порушень.

Отже, виходить, що спортшкола з такою структурою витрат слугує, скоріше, для отримання високих зарплат адмінперсоналом – а це вже надто нагадує зловживання.

Тепер про умови навчання. Школа стрільби функціонує ще з 2005 р. Проте досі ВОДЮСШС не має ні власного приміщення, ні власної бази для навчально-тренувальної роботи і вимушена орендувати відповідні приміщення та майданчики – переважно це підвальні приміщення загальноосвітніх шкіл. Зрозуміло, що такий стан справ не сприяє нормальній роботі.

Ніхто не заперечує спортивних досягнень вихованців школи. Безперечно, це велика заслуга тренерів. Очевидно, успіхи були б іще вагомішими, коли б фінанси використовувалися раціонально, зокрема – й на створення матеріально-технічної бази за профілем спортивної школи.

Враховуючи всі ці аспекти, робоча група обласної Ради рекомендувала розглянути питання об`єднання ОДЮСШ стрільби та ОДЮСШ ім. Ю. Рябчинської, котра має власну спортивну базу. До речі саме тут у поточному році планується будівництво спортивного комплексу зі спортивними і тренажерними залами та сучасним стрілецьким тиром.

В разі реорганізації двох шкіл, спортсмени-стрільці зможуть вийти зі шкільних підвалів, які не відповідають елементарним санітарно-гігієнічним нормам і тренуватись на власній спортивно-тренувальній базі сучасного рівня.

Крім цього, навіть за попередніми розрахунками, оптимізація адміністративного апарату дозволить зекономити близько 1 мільйона гривень на рік. Ці кошти спрямуються на навчально-тренувальну роботу, закупівлю нового спортінвентаря.

Варто пригадати, що свого часу багато галасу наробило об’єднання шкіл ФСТ «Спартак» і «Україна» в обласну комплексну ДЮСШ. Зараз ця школа є найбільшою обласною комунальною ДЮСШ, і на її баланс передано реконструйований СК «Здоров`я», придбано автотранспорт, активно закуповується спортивний інвентар і форма.

Отже, сенс об’єднання двох спортивних шкіл – незаперечний. Звичайно, якщо йдеться про виховання спортсменів, а не збереження «годівнички» для обраних адміністраторів.

 

Останні новини

Новини

18 Березня
17 Березня
16 Березня
15 Березня
14 Березня
13 Березня