, 27 Січня
booked.net

Мінздрав хоче перетворити вінницьку “Пироговку” на “університетську клініку” – чи потрібно це робити?

Міністерство охорони здоров’я виступило з неоднозначною ініціативою – передати Вінницьку обласну клінічну лікарню імені Миколи Пирогова, яка зараз перебуває у комунальній власності, до своєї управління з метою подальшого перетворення її на університетську клініку Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова.

Природно, подібна ініціатива зустріла неоднозначну оцінку – як з боку колективу лікувального закладу, так і всієї медичної громади Вінниччини. Адже не секрет, що “Пироговка” є флагманом медичної галузі області, і в її розвиток вкладалися чималі кошти – в тому числі й з місцевих бюджетів. Природно, йшли надходження й з Державного бюджету – лише за часів прем’єрства Володимира Гройсмана на лікарню було спрямовано понад ₴100 млн бюджетних субвенцій. Матеріально-технічна база Пироговської лікарні наразі знаходиться на високому рівні і відповідає європейським стандартам. Персонал має високу кваліфікацію, і результати роботи їх неодмінно здобувають позитивну оцінку.

Що ж має на меті переформатування обласної лікарні в університетську клініку – особливо з огляду на те, що сам статус “університетська клініка” у вітчизняному законодавстві чітко не визначений? Чи означає перетворення “Пироговки” на університетську клініку те, що туди будуть переміщені численні кафедри ВНМУ, наразі розташовані в інших лікувальних закладах області? В яку суму обійдеться переформатування лікарні? Чи покращиться від того фінансування закладу – адже з переходом у державну власність він може позбавитися субвенцій та дотацій з міського та обласного бюджетів? Чому це перетворення необхідно проводити саме зараз, в умовах масштабної російської військової агресії? Якщо чотири роки Мінздрав не міг віднайти кошти навіть на ребальзамацію тіла самого Миколи Пирогова, то де впевненість, що зараз знайдуться вочевидь більші фінансові ресурси на підтримку й розвиток лікарні його імені? Всі ці питання наразі лишаються відкритими.

Що відбувається наразі?

30 червня постійна комісія з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та ветеранів розглянула звернення Міністерства охорони здоров’я України стосовно пропозиції щодо можливості передачі Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова, що знаходиться у комунальній власності, до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України., – повідомляє сайт Вінницької обласної ради

У листі МОЗ пояснюють, що така передача дозволить створити на базі обласної лікарні – університетську.

Заступниця начальника управління соціально-гуманітарної політики виконавчого апарату Вінницької обласної Ради Надія Марусяк поінформувала членів комісії про функціонування Вінницької обласної лікарні ім. М. І. Пирогова та висловила пропозицію до МОЗ забезпечити розвиток уже існуючої університетської клініки на базі Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

– Лікарня ім. М. І. Пирогова є багатопрофільною високоспеціалізованою, лікувально-профілактичною установою, яка обслуговує спільні потреби територіальних громад з надання мешканцям Вінницької області третинної медичної допомоги, є опорним закладом охорони здоров’я у госпітальному окрузі Вінницької області та центром його спроможної мережі, – повідомила Надія Марусяк. – Лікарня є також клінічною базою для Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. З колективом лікарні співпрацюють 12 кафедр та курсів університету.

Нагадаємо, у 2016 році рішенням Вінницької міської ради з комунальної власності територіальної громади міста Вінниці було передано у державну власність комунальний заклад «Міська клінічна лікарня №2 м. Вінниці» на баланс Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

– Пропонуємо забезпечити розвиток уже існуючої університетської клініки на базі Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова. Це не потребує змін у мережі закладів охорони здоров’я по госпітальному округу, – додала Надія Марусяк. – А Вінницька обласна клінічна лікарня ім. Пирогова має право і надалі залишитися у спільній власності територіальних громад Вінниччини. У нас наразі відсутні будь-які економічні обґрунтування щодо доцільності передачі обласної лікарні МОЗ.

Депутати взяли інформацію до відома та прокоментували свою позицію щодо цього питання.

– Це питання є не на часі. Обласна Рада як власник ефективно справляється з покладеними на неї повноваженнями й завданнями, обласна лікарня ім. Пирогова є однією з кращих в Україні, – сказав заступник голови постійної комісії Ярослав Хребтій. – Крім жителів Вінниччини, до нас приїжджають лікуватись й іноземці. Крім того, лікарня тісно співпрацює з кафедрами медичного університету, тобто вже виконує функції університетської клініки. Тому наша позиція абсолютно чітка й прозора: ми – за розвиток закладу, за наданням нашим пацієнтам допомоги на високоякісному, європейському рівні, ми – за адекватне фінансування. Але зараз, коли в країні війна, коли в Україні 148 закладів охорони здоров’я зруйновані вщент і 600 – пошкоджені, основні державні ресурси будуть витрачатися на їхнє відновлення…

За словами члена постійної комісії Іллі Гуменчука, серед іншого, передача обласної лікарні в державне підпорядкування може позбавити вінничан права вибору, яку послугу й де саме вони хочуть отримувати.

Голова постійної комісії Ігор Грубеляс теж поділяє таку думку.

– Це питання є справді не на часі. Крім того, рішення про передачу обласної лікарні може знизити рівень надання медичної допомоги, – пояснив він.

Заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк підсумував позицію депутатів.

– У листі МОЗ справді не бачимо ні економічного обґрунтування, ні бізнес-плану, ні бачення Міністерством майбутнього лікарні. А наша обласна лікарня – сучасний заклад світового рівня, яким ми пишаємось! Держава ж у першу чергу буде відбудовувати зруйновані й пошкоджені лікарні. І це, на мою думку, правильно, тому знайти найближчим часом додаткові видатки на розвиток університетської лікарні буде складно, – прокоментував Ігор Івасюк. – Вдячний, що лист було винесено на розгляд профільної комісії, щоб врахувати думку депутатів, яких обирають люди. І саме думка профільної комісії у цьому питанні є пріоритетною.

Останні новини

Новини

26 Січня
25 Січня