, 4 Лютого
booked.net

Шість тисяч гривень за пай — новий податок для жителів Вінниччини від «Слуги народу»

Нардепи партії від «Слуги народу» та групи «Довіра» пропонують запровадити податок у шість тисяч гривень за пай для пересічних власників землі. Відповідний законопроєкт наразі отримав «зелене світло» від податкового комітету ВР. Про це повідомляє DW.

Шість тисяч гривень за пай — новий податок для жителів Вінниччини від «Слуги народу»

За даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 мільйонів українців володіють земельними паями – в середньому це близько чотирьох гектарів на кожного. При цьому 4,7 мільйонів власників паїв є одноосібниками, тобто обробляють землю самостійно. Решта – здають паї в оренду великим агрофірмам та холдингам.

— Впродовж останніх років українці все частіше відмовляються здавати землю в оренду і обробляють її самостійно. Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди прискорилася. Дрібний бізнес непогано розвивається, що створило проблеми для великих компаній. Однак відродження мікрофермерства може зупинити законопроект № 3131 про детінізацію виробництва сільхозпродукції, підготовлений народними депутатами, — розповідає голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський.

Законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді ще у лютому, а в червні фінансовий комітет рекомендував його до прийняття в першому ж читанні. Основним нововведенням цього проєкту є впровадження мінімальної податкової плати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер.

Як відомо, нині одноосібники платять тільки земельний податок, який, за підрахунками експертів, становить в середньому 140 гривень за гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільгосппродукції декларують ті, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад два гектари. І тільки тоді виникає необхідність оплатити 18 % податку з цього доходу.

При цьому великий агробізнес вважає, що одноосібники зловживають можливістю не звітувати про доходи. Зокрема виконавчий директор одного з найбільших агрохолдингів України – «ІМК» Алекс Ліссітса стверджує, що в Україні 30 % землі обробляється «по-чорному», тобто неофіційно.

Цей податок, вважають прихильники закону, ще й завадить спекуляції на ринку землі. Оскільки її буде невигідно утримувати, нічого не вирощуючи.

Проте економіст Київської школи економіки Олег Нів’євський вважає законопроект № 3131 небезпечним. За його словами це просто land grab, що з англійської перекладається як феномен силового витіснення дрібних фермерів з їх землі великими агрокомпаніями. Він переконаний, що таким чином просто «віджимати» землю у одноосібників.

Не згоден Олег Нів’євськийй і зі звинуваченнями на адресу одноосібників в нечесній конкуренції. Експерт зазначає, що дрібні фермери платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертої групи оподаткування.

— Вони платять близько 300 гривень з гектара єдиного податку, що замінює собою два податки: земельний та податок на прибуток, — додає Олег Нів’євський.

Експерти відзначають, що формально новий податок поширюється на всіх, але агрофірми і холдинги платити його фактично не будуть. Аналітики пояснюють це тим, що сукупні податки, які платять юридичні особи, включаючи ПДВ, зазвичай складають понад 1500 гривень в перерахунку з гектара і, згідно із законопроєктом № 3131 їм нічого додатково платити не доведеться.

Нагадаємо, у березні Верховна Рада прийняла закон, що дозволяє продавати і купувати землі сіль господарського призначення. Після офіційної публікації закон вступить у силу 1 липня 2021 року. Відповідно до прийнятого закону, 1 гектар землі буде коштувати не менше 28 тисяч гривень. За прогнозами Мінекономіки, світова криза особливо не вплине на вартість землі та середня ціна за гектар складе 40-60 тисяч гривень.

 

Останні новини

Новини

3 Лютого
2 Лютого
1 Лютого