19 Березня
booked.net

У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії

До Дня Соборності у Мурованокуриловецькій громаді провели низку історико-патріотичних заходів, програма котрих включала відкриття меморіальної дошки та реконструкцію бою під Снітковом, який відбувся в листопаді 1920 р.

20 січня 2022 року в рамках відзначення Дня Соборності України в смт Муровані Курилівці відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки, яку встановили на фасаді селищної ради на честь уродженця Мурованих Курилівців, українського громадсько-політичного діяча часів Української Народної Республіки, губернського комісара (губернатора) Волині та Поділля Федора Сумнєвича.

«Сьогодні ми відкриваємо меморіальну дошку нашому земляку, одному з борців за незалежність України, тим самим повертаючи історичну пам’ять про нього та вшановуючи цю непересічну особистість», – зазначила селищна голова Галина Цибульська.

У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії

Відтворення бою між збройними підрозділами УНР та Червоної Росії відбулося на території Мурованокуриловецької школи-інтернату за участю представників ГО “Вінницьке історичне товариство”, ГО “Жива історія” та ГО “Об’єднання “Жива історія”.

 – Військово-історична реконструкція допомагає зрозуміти події минулих років, усвідомити, в яких умовах відбувалося протистояння між українцями та червоними, – каже секретар Мурованокуриловецької селищної ради Сергій Ладан. – Особливо це стосується молоді.

Наукові дослідження подій 1920 року, проведені науковцями-істориками Анатолієм Гривою, Ігорем Плахотнюком, Віталієм Тучинським та автором книги “Снітків. Історія без акцентів” Володимиром Ревуцьким, виявили лінію бойового протистояння “Залізної дивізії УНР” по пануючих рельєфних висотах між річками Лядова та Караєць на шляху між  селами Котюжани та Снітків.  Саме там протягом 11-13 листопада 1920 року відбулася остання велика битва військ  УНР та 4 кінної дивізії Григорія Котовського.  Лінія окопів та фортифікаційні позиції артилерії УНР між річками Лядова та Караєць стримувала частину фронту з більшовиками.

11 листопада 1920 року кінний загін сотника УНР Шила чисельністю 17 шабель, використавши ефект несподіванки, наскоком на село Котюжани полонили понад 300 піхотинцівЧервоної Армії, яких провели під арештом до Сніткова. 12 листопада відбулося кілька локальних боїв між розвідками супротивників та окремими кавалерійськими групами, які передували  найкривавішому кавалерійському бою між кіннотою Залізної Дивізії УНР та кіннотою Котовського.

1000 кіннотників з резерву армії УНР намагалася протистояти чисельно втричі більшій кінній армії Г. Котовського. Чисельна перевага ворога, недостатність боєзапасу у захисників української  державності,  сильні морози  та ідеологічна одурманеність місцевих жителів призвели до військової поразки у тому бою.

Однак героїзм і відчайдушне прагнення захистити право українців на державність, самопожертва і людяність оборонців заслуговують шанування та вічної пам’яті за загиблими героями, які поклали на вівтар української незалежності свої життя.

Нагадаємо, що “…у 1920 році розпочалась польсько-радянська війна. Найкривавіший і найжорстокіший бій Армії УНР і Котовського у цій війні відбувся під Снітковом 12 листопада 1920 року…За те, що не скорилися, за те, що хотіли бачити Україну незалежною державою, 359 бійців Армії УНР було розстріляно. Вся піхота Української Армії чисельністю до 500 осіб була захоплена в полон. В бою під Котюжанами і Снітковом кавалерійська бригада з 135-ю бригадою розбила і вивела з ладу 4-у й 6-у дивізії і завдала поразки найбільшій кавалерійській частині Окремої кавалерійської дивізії, після якої вона не могла відновитись до самої ліквідації Української Армії. Цей похід частин Армії УНР став останньою спробою українських національно-державних сил збройним шляхом завоювати незалежність України в ході національно-визвольних змагань1917-1921 років. Не судилося…

(з книги В.Ревуцького “Снітків. Історія без акцентів”).

У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії У Мурованих Курилівцях до Дня Соборності провели реконструкцію бою між арміями УНР та Червоної Росії

Останні новини

Новини

18 Березня
17 Березня
16 Березня
15 Березня
14 Березня
13 Березня