, 27 Січня
booked.net
22 Жовтня, 2020, 16:22

В обласному краєзнавчому музеї є “містичний” експонат

У восьмому експозиційному залі Вінницького обласного краєзнавчого музею експонується особливий щит – працівники музею стверджують, що він має прихований містичний зміст.

«Більшість відвідувачів не звертають уваги на цей обладунок, що на перший погляд видається просто великим чорним металевим кругом, адже в експозиції представлено і набагато яскравіші експонати. Проте, якщо придивитися, можна побачити, що потемніла сталь насправді пишно прикрашена травленням та інкрустацією кольоровими металами. По краю щита йде смуга, заповнена арабською в’яззю. Поле щита розділено на вісім секторів, оздоблених рослинним орнаментом, зображеннями тварин і птахів. В чотирьох секторах – обрамлені розетками декоративні голівки штирів для кріплення ременя. В чотирьох інших, теж у розетках, зображено людей, що сидять «по-турецьки». А по центру, у заповненому арабським письмом колі, видніється голова з людським обличчям та рогами і вухами цапа: дива (деві), надприродної істоти у міфології народів Середньої Азії. В перській міфології це велетні, з якими воювали герої минулого, зокрема, Рустам – один з провідних героїв епічної поеми «Шах-наме», – йдеться у повідомленні на ФБ-сторінці музею.

Працівники музею пояснюють: деві для персів – породження брехні, що протистоять добрим духам – ахурам (асурам).

«Що цікаво, в індуїзмі словом «деві» позначають якраз богів, а асури – навпаки, демони. В цьому протиставленні відбився розпад колись єдиної індо-іранської спільності на ворожі держави і релігії. Зазвичай воїни просили захисту у добрих сил – саме їх зображували на обладунках, тому бачити там «дива» трохи дивно. Втім, існувала традиція і лякати ворога якимось чудовиськом», – йдеться далі у дописі.

В обласному краєзнавчому музеї є "містичний" експонат

В обласному краєзнавчому музеї є "містичний" експонат

В обласному краєзнавчому музеї є "містичний" експонат

Останні новини

Новини

26 Січня
25 Січня