, 17 Травня
booked.net

Володимир Гройсман: “Я починав децентралізацію і дуже шкодую, що мені не вдалося її завершити”

Володимир Гройсман

«Я був міським головою Вінниці, віцепрем’єр-міністром, який прийшов в уряд тільки з однією метою – здійснити децентралізацію. Потім була робота в парламенті і майже три з половиною роки на посаді прем’єра», – сказав Володимир Гройсман в інтерв’ю журналістам LB.ua Соні Кошкіній і Олегу Базару. Багато уваги в цій розмові приділялося саме процесу децентралізації. Яким бачить його Володимир Гройсман? Які загрози для цієї реформи виникають з огляду на нинішню політичну ситуацію в державі?

Децентралізацію експерти вважають однією з найвдаліших реформ, проведених в Україні. Проте, без складнощів не обходиться і в її впровадженні.  Володимир Гройсман розповідає:

— Я починав децентралізацію і дуже шкодую, що мені не вдалося її завершити. Я дуже хотів її завершити змінами до Конституції. Хотів ввести виконкоми в областях, префектури, затвердити всі повноваження громад, провести вибори на новій основі. Але в мене не було належної підтримки в парламенті. А те, що зараз відбувається, мене дуже насторожує. Утворення районів із невідомими повноваженнями – раз. У деяких випадках, взагалі, я вважаю, місто входить в район. Це абсурд. Україна повинна бути країною громад. І на кожному рівні влади мають бути аболютно чітко розписані повноваження. Є громада, в неї є свої повноваження, в неї є бюджет. Що відбулося сьогодні? Як тільки мій уряд склав повноваження, уряд Гончарука позабирав усі ресурси в місцевого самоврядування. Це неправильно. Навпаки, треба в складні часи більше віддавати на місця, вони краще знають, як використовувати ці кошти для людей. А держава має тільки формувати загальнодержавну політику і здійснювати контроль, щоб регіони не приймали якісь абсурдні рішення, які не стосуються місцевого самоврядування.

За словами Володимира Гройсмана, зараз ніхто не знає, як буде працювати бюджетна система, бо низку законів не ухвалили, також ніхто не знає, які повноваження будуть мати районні ради.

–  На цьому етапі треба було приймати рішення, бо районні ради непотрібні, вони неефективні, – пояснює Володимир Борисович. –  Я пам’ятаю, як я став мером Вінниці у 2006-у році. В мене була міська рада і ще три районних ради. Тобто, фактично, чотири ради і двісті депутатів на 370 тисяч жителів. Це катастрофа просто.

На запитання журналістів – «чи можуть  після місцевих виборів змінитися параметри децетралізації та з’явитися спроби згорнути децентралізацію завдяки змінам до Конституції?» – Володимир Гройсман відповів так:

– Може бути перерозподіл в бік центральної влади. Наприклад, вони можуть переписати Бюджетний кодекс і забрати у громад фінанси. Можуть наділити непритаманними повноваженнями районні ради, які будуть через це конфліктувати з громадами. Можуть врешті-решт, децентралізацію не завершити, просто все так залишиться в підвішеному стані – як зараз. Але в такому випадку сама система буде втрачати ефективність. Я точно буду думати про те, яким чином це завершити. Ми зробили 80 % децентралізації, я не зміг лише провести зміни до Конституції. Знаєте що найголовніше? Страждати від цього (підвішеного стану) будуть звичайні люди. Тому треба децентралізацію завершувати.

Провести зміни до Конституції щодо децентралізації Прем’єр-міністру Гройсману не вдалося через різні позиції в цьому питанні з президентом Порошенком:

– У нас були дуже різні погляди на децентралізацію з Петром Олексійовичем. Якби було по-іншому, він би підтримав, і ми би це все завершили.

Так, одним із дискусійних питань між головою уряду та президентом був статус префектів: яку вертикаль – президентську чи урядову вони мають представляти?

– У нас це була дискусійна тема з Порошенком. Порошенко хотів, щоб префекти були під ним. Але чи правильно це? Префекти мають бути в системі органу виконавчої влади. Оскільки в нас найвищим органом виконавчої влади є Кабінет міністрів, то префекти мають бути у його системі. Я на цьому наполягав. Якби у нас була президентська форма правління, то тоді вони б мали бути в підпорядкуванні президента.

Останні новини

Новини

16 Травня
13 Травня
12 Травня