, 11 Червня
booked.net

Як мали б виглядати пам’ятні монети, присвячені Національній поліції України – вінничанам розповів Микола Омельченко (ФОТО)

Про історію створення не реалізованих поки що проєктів пам’ятних монет, присвячених Національній поліції України, розповідає експерт у галузі нумізматики Микола ОМЕЛЬЧЕНКО.

Під час розмови з керівником поліції України Сергієм Миколайовичем Князєвим про роль в інформаційному полі грошей, які знаходяться на руках у населення для використання їх як засобів платежів, виникла ідея розробити дизайн монет, присвячених Національній поліції України, тим більше що на той момент Національний банк все ж таки започаткував монети-мільйонники військової тематики, які ми домагалися від нього з червня 2014 року.

Взірцем монет масових тиражів під час розмови були і монети США. і монети Євросоюзу, і інших країн.

З проханням реалізувати графічно проекти монет звернувся до Заслуженого художника України, відомого своїми багаточисельними доробками в галузі емблематики, фалеристики, медальєрики – Олекси Руденка.

Обговоривши варіанти дизайну, композицію, розташування зображень, вже через декілька дня було зроблено декілька варіантів монети. Чому декілька? Тому, що ми виходили з того, що на той час – 2018 рік, (так само залишилось і на сьогодні) в реальному обігу немає біметалевих монет на руках у населення. Ми виходили з того, що потрібні вже номінали в 20 та 50 гривень.

Для прискорення роботи над зображенням було використано фото Олександра Фацевича з інтернет-ресурсу відомого поліцейського, кавалера ордену «За мужність». Матеріали з Вікіпедії: 14 серпня 2014 спецпідрозділ «Світязь», керівником якого був призначений Фацевич, направили в зону АТО. Перші свої бої рота «Світязь» відбула під Іловайськом. У грудні 2014 бійці «Світязя» під командуванням Олександра Фацевича були направлені під Вуглегірськ.

30 січня 2015 р. під час наступу сепаратистів на Дебальцеве, бійці спецпідрозділу опинилися в оточенні. Три дні «Світязь» тримав оборону, після чого з боєм вирвався з оточення, вивівши з собою бійців ЗСУ — без втрат, виносячи поранених і зброю. Указом Президента Фацевич був нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

14 жовтня 2020 р. Президент України своїм Указом N440/2020 присвоїв Олександру Фацевичу спеціальне звання — генерал поліції ІІІ рангу».

Ми розуміли, що для карбування монети зображення людей та техніки потрібно буде переробляти, пристосувавши їх придатними до карбування у металі. Але стояла задача запропонувати ідею як самої монети, так і зміну металів та номіналу. А потім, вже в разі позитивного схвалення, дизайн можна буде підправити.

До сьогоднішнього дня запропоновані варіанти дизайну ніде не публікувалися, бо на це потрібна була згода людини, зображення якої ми використали  для розробки проектів. Через чотири роки, коли вирішили повернутися до даної теми, теми монети, присвяченій Національній поліції України, звернулися за дозволом на публікацію проектів дизайна до Олександра Юрійовича Фацевича, та отримали його згоду.

Тепер щодо дизайна та варіантів монет. Ми використали у 2018 році  новий монетний ряд, який Національний банк представив на початку 2018 року, та на якому сам Національний банк вперше розмістив тематичне зображення тільки в 2022 році, відкарбувавши монету номіналом 10 ₴ «Сили територіальної оборони Збройних Сил України», введеної в обіг 03.10.2022 р.

Розроблені варіанти дизайну монет були передані у вересні 2018 року Сергію Миколайовичу Князєву та також безпосередньо міністру внутрішніх справ України Арсену Борисовичу Авакову. Мені невідому чому і на якій стадії ідея не пішла далі. З того часу не задавався цим питанням.

Розглянемо запропоновані ідеї, передані в Національну поліцію та МВС:

  1. Пам’ятна обігова монета Національного банку України

«НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ УКРАЇНИ»

Номінал 10 гривень, Тираж 5 -10 млн. штук, Діаметр (мм) -23,5, Метал – цинковий сплав з гальванічним покриттям,  Вага (г) – 6,4 Гурт – рифлений

      Номінал 10 гривень, Тираж 5 -10 млн. штук, Діаметр (мм) -30,0, Метал –  сплав на основі цинку,  Вага (г) – 12,4 Гурт – рифлений

На аверсі монети угорі зображено малий Державний Герб України, унизу – рік карбування – 2018, в обрамленні давньоруського орнаменту в три рядки написи: УКРАЇНА / 10 / ГРИВЕНЬ, а також логотип Банкнотно  -монетного двору Національного банку України

На реверсі  монети зображено офіційну емблему Національної поліції України та внизу півколом напис «Національна поліція України» шрифтом “Магістраль С”

Як мали б виглядати пам'ятні монети, присвячені Національній поліції України - вінничанам розповів Микола Омельченко

  1. Пам’ятна сувенірна монета Національного банку України

«НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ УКРАЇНИ»

Номінал:

    Варіант А – 5 гривень в нейзильбері, 20 гривень в нейзильбері.

Як мали б виглядати пам'ятні монети, присвячені Національній поліції України - вінничанам розповів Микола Омельченко

 

    Варіант Б – 5 гривень біметалева, 50 гривень – біметалева.

Варіант В – 2 гривні в нейзильбері

Варіанти А, Б, В – у відповідності до діючих стандартів НБУ для вказаних монет.

Тираж 50 тисяч одиниць.

На аверсі монети зображено:

А) Офіційну емблему Національної поліції України в центрі білого поля. На жовтому зовнішньому полі півколом вгорі напис «Національна поліція України» шрифтом “Магістраль С”, у нижній частині орнамент штандарта Голови Національної поліції України. Текст та орнамент розділено знаками розрізнення офіцерів поліції. (монета біметалева).

Б) Фігуративну композицію, яку складає погруддя офіцера Національної поліції України,  зображення патрульного автомобіля, катера річкової поліції  та гелікоптера у центрі білого поля. У нижній частині – девіз Національної поліції України “Служити та захищати”. На  жовтому зовнішньому полі півколом вгорі напис «П’ятдесят гривень» шрифтом “Магістраль С”, а у нижній частині “Україна 2018 рік” тим же шрифтом.

Тексти розділено знаками розрізнення офіцерів поліції. (монета біметалева).

Як мали б виглядати пам'ятні монети, присвячені Національній поліції України - вінничанам розповів Микола Омельченко

За дивним збігом обставин, я звернувся для роботи над проектом монети до людини, яка з-поміж трьох осіб стала автором емблеми поліції та одностроїв Національної поліції України. Це вдвічі було приємно та давало натхнення в роботі.

Сьогодні, публікуючи цю роботу з проєктами 2018 року, маю якесь мале сподівання, що час настане і для цієї монети, з оприлюдненим  дизайном, та буде поштовхом для НБУ у запровадженні нових параметрів монет для реального обігу. Особливо це актуально в час, коли працівники Національної поліції щоденно підтверджують своєю мужністю та відвагою відданість присязі та служінню українському народові.

 

Біографічна довідка:  Сергій Миколайович Князєв – радник Міністра внутрішніх справ України, перший голова Національної поліції України, член Колегії Міністерства внутрішніх справ України. Генерал поліції першого рангу. Кавалер Ордену Данила Галицького (19.12.2014 р.), за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі. Почесне звання Заслужений юрист України (23.08.2018)., за особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, мужність і самовідданість, виявлені під час бойових дій, високий професіоналізм та зразкове виконання службових обов’язків. На сьогоднішній час генерал поліції першого рангу служить на фронті зі зброєю в руках на Донбасі у військовому званні старшого сержанта.

Останні новини

Новини

10 Червня
9 Червня
8 Червня
7 Червня
6 Червня