19 Березня
booked.net

Як створювалася символіка Стрижавки – розповідає автор проєктів Андрій Гречило

Герб та прапор є неодмінними складовими іміджу кожної територіальної громади. Про історію створення символів Стрижавки розповідає автор проєктів – доктор історичних наук, Голова Українського геральдичного товариства, співавтор малого Державного Герба України  Андрій Гречило.

Стрижавка – селище у Вінницькому районі, розташоване за 11 км на північ від обласного центру. Через Стрижавку протікає річка Південний Буг і розділяє її на дві частини. Вважається, що поселення було засноване ще в серединя XІV ст. Принаймні під назвою Стрижавка, яку пов’язують із родиною Стрижевських, воно вже точно відоме з XVI ст. Ймовірно, що представником цієї родини був Гнівош Стришовський чи Стрижевський, герба Костеша, який брав участь у вальному сеймі 1569 р. в Любліні як посол від Брацлавського воєводства.

“Місцеві краєзнавці намагалися приписати селищу герб із зображенням срібного хреста з накладеним синім щитком зі срібним півмісяцем, однак насправді це був територіальний символ давнього Брацлавського воєводства, а не містечка. Тому у травні 2021 р. нами було розроблено нові проєкти символів Стрижавки, – ділиться пан Андрій. – Зокрема пропонувалося такий варіант герба: у червоному полі срібна зубчаста стіна, в якій у чорних воротах за золотими ґратами срібна вовча голова з червоними очима та язиком, над стіною – срібна стріла вістрям вгору з горизонтальною перемичкою та роздвоєною основою, обабіч неї – по срібному лапчастому хресту з накладеним щитком, у синьому полі якого срібний півмісяць, ріжками ліворуч.

Як створювалася символіка Стрижавки - розповідає автор проєктів Андрій Гречило

Роздвоєна стріла з перемичкою є елементом з герба Костеша, який вказує на місцеву руську шляхту, яка сприяла розвитку поселення. Хрест із накладеним щитком із півмісяцем підкреслює розташування селища на історичній Брацлавщині. Два хрести також уособлюють високу духовність місцевих мешканців. Зубчаста стіна вказує на історичне стратегічне значення Стрижавки. У роки Другої світової війни неподалік селища у лісі була побудована ставка Гітлера «Вервольф» (вовкулака), яку напередодні відступу німці підірвали в березні 1944 р. Тому чорні заґратовані ворота і вовча голова розповідають про трагічні події, пов’язані з цією ставкою, яка є найвідомішим місцевим історичним об’єктом, і перспективу розвитку меморіально-музейного комплексу. Однак з огляду на те, що у Стрижавці розташована виправна колонія № 81, заґратовані ворота могли сприйматися досить неоднозначно”.

Було напрацьовано трохи змінені варіанти, наприклад: у червоному полі золота зубчаста стіна, в якій у рустованих воротах на чорному тлі срібна вовча голова анфас із червоними очима та язиком, пробита згори срібним мечем, який виходить із золотим руків’ям над стіною, обабіч нього – по срібному лапчастому хресту з накладеним щитком, у синьому полі якого срібний півмісяць, ріжками ліворуч. Пробита мечем вовча голова означає боротьбу зі злом. Цей варіант сподобався керівництву громади, однак під час громадських слухань зміст символів виявився не всім зрозумілим.

Як створювалася символіка Стрижавки - розповідає автор проєктів Андрій Гречило

“Зрештою у червні нами було запропоновано спрощений варіант, який усіх влаштував. 19 липня 2021 р. сесія селищної ради затвердила символи, які представляють і Стрижавку, і всю територіальну громаду”, – додає науковець.

Герб: у червоному полі золота зубчаста стіна з рустованою брамою, в якій зачинені срібні ворота, над стіною праворуч – срібна стріла вістрям вгору з горизонтальною перемичкою та роздвоєною основою, ліворуч – срібний лапчастий хрест із накладеним щитком, у синьому полі якого срібний півмісяць, ріжками ліворуч .

Як створювалася символіка Стрижавки - розповідає автор проєктів Андрій Гречило
Прапор: квадратне полотнище, розділене горизонтально посередині зубчастим діленням на верхню червону та нижню жовту смуги, на червоній смузі – біла стріла вістрям вгору з горизонтальною перемичкою та роздвоєною основою, біля неї – білий лапчастий хрест із накладеним щитком, у синьому полі якого білий півмісяць, повернутий ріжками до вільного краю.

Як створювалася символіка Стрижавки - розповідає автор проєктів Андрій Гречило

 

Останні новини

Новини

18 Березня
17 Березня
16 Березня
15 Березня
14 Березня
13 Березня