, 8 Червня
booked.net

Як уникнути обмороження – вінничанам радять лікарі

Останніми днями у Вінниці тримається низька температура. Через це з’являється ризик виникнення гострих респіраторних вірусних інфекцій, травм внаслідок падіння, переохолоджень і обморожень. Варто зазначити, що переохолодження організму відбувається не тільки в морозну погоду, але і при температурі 5-8 градусів вище нуля, за умови високої вологості та сильного вітру.
Обмороженню сприяє ряд таких факторів:
 • Мокрий, тісний одяг та взуття;
 • Пітливість ніг;
 • Тривале перебування на вулиці в нерухомому стані;
 • Попередні обмороження.

Під час довгого впливу холоду на організм людини, особливо дитини, відбувається порушення кровообігу шкіри, а також глибше розташованих тканин, внаслідок чого відбувається загальне охолодження.

У людини з’являється озноб, млявість, сонливість, дезорієнтація, сплутаність, а у важких випадках – втрата свідомості. Температура тіла знижується до 35 градусів і нижче, а на відморожених ділянках тіла (кисті, стопи, ніс, вуха і щоки) з’являється печіння, поколювання і почервоніння, а потім збліднення шкіри та відсутність чутливості.

Варто запам’ятати, що при будь-якому ступені обмороження необхідно одразу звернутись до лікаря!

Долікарська допомога потерпілому полягає в наступному: потерпілого необхідно терміново помістити в тепле приміщення, зняти взуття і одяг, обкласти грілками або пляшками з теплою водою, ковдрами. Якщо людина при свідомості – напоїти її гарячим бульйоном, солодким чаєм або кавою (можна з лимоном, імбиром, молоком або вершками).

Важливо! Ні в якому разі не можна розтирати відморожену частину тіла снігом або жорсткою тканиною, щоб додатково не травмувати та не інфікувати уражені ділянки, у тому числі при появі на них набряку і пухирців. Зігрівати потерпілого можна тільки за допомогою теплих ванн, поступово підвищуючи температуру води від 20°С до 40°С впродовж 20 – 30 хвилин. Ні в якому разі не можна замерзлі руки або ноги відразу опускати в гарячу воду або класти на гарячу батарею, а також змащувати жиром та мазями.

Дотримання наступних порад допоможе уникнути переохолодження та обмороження:

 • Варто носити одяг з натуральних тканин. Замість однієї товстої речі, слід одягати кілька тонких. Одяг та взуття повинні бути вільними і утепленими.
 • Якщо, ви спітніли – переодягніться в сухі речі. Якщо немає можливості це зробити, то потрібно розстібнути або зняти верхній одяг та почекати, поки просохне натільна білизна та светр, і тільки тоді знову виходити на вулицю. Варто знімати верхній одяг, заходячи в добре опалювальні приміщення (магазини, кінотеатри, лікувально-профілактичні, державні установи та ін.)
 • Не варто виходити голодним на мороз. Харчування має бути калорійним.
 • Потрібно обов’язково носити головний убір, шарф, вовняні шкарпетки, рукавички, а краще рукавиці. Не варто зав’язувати шарфом обличчя та ніс (особливо дітям), так як вологе повітря підсилить переохолодження верхніх дихальних шляхів і шкіри обличчя. Перед виходом на вулицю можна наносити денний крем на шкіру обличчя (в т.ч. і чоловікам).
 • На свіжому повітрі необхідно рухатися, особливо якщо ви очікуєте транспорт. Потрібно ворушити пальцями ніг та рук, стрибати, рухайтесь на місці.
 • Не слід носити металеві прикраси (кільця, сережки, браслети).
 • Варто уникати тривалого перебування на відкритому повітрі в холодну погоду з підвищеною вологістю повітря та вітром. Якщо в силу обставин все таки доводиться перебувати на вулиці, варто брати з собою термос з гарячим чаєм, кавою або супом, а також запасний одяг. Кожні 30-60 хвилин потрібно заходити в тепле приміщення, щоб зігрітися.
 • Варто відмовитись від алкогольних напоїв, оскільки вони розширюють судини, у зв’язку з чим, посилюється віддача тепла в навколишнє середовище і людина швидко замерзає.
 • Не рекомендується курити на морозі та розмовляти по мобільному телефону.
 • Якщо температура нижче -7 градусів за Цельсієм не варто носити грудних дітей на вулицю. Краще частіше провітрювати оселю.

Останні новини

Новини

7 Червня
6 Червня