, 30 Листопада
booked.net
19 Січня, 2021, 15:49

Звернення до центральної влади про зниження тарифів винесуть на сесію Вінницької облради

Невідкладно ухвалити всі необхідні рішення щодо справедливого та системного зниження тарифів на енергоносії. Відновити повномасштабну програму субсидій для родин, які потребують соціальної підтримки. Притягнути до відповідальності посадових осіб, які допустили необгрунтоване зростання цін на енергоносії для населення.

Такі вимоги містить звернення депутатів Вінницької обласної ради 8 скликання до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо недопущення підвищення цін на енергоносії для населення та відновлення повномасштабної програми субсидій для родин, які потребують соціальної підтримки.

19 січня на засіданні Постійної комісії з питань будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури депутати затвердили текст звернення, яке має бути винесене на найближчу сесію.

– Усі ми є свідками, що рішення, які ухвалювалися у сфері тарифів щодо ціноутворення на енергоносії, поставили людей у складне матеріальне становище. Відповідно у різний спосіб люди зреагували і надали цьому оцінку. Безперечно, це є непідйомна цифра для громадян, адже доходи бажають бути кращими, – звернувся до депутатів голова обласної Ради Вячеслав Соколовий, який взяв участь у засіданні комісії. – Від чотирьох фракцій в обласній Раді зареєстровані звернення. У них висловлені свої бачення, але вони схожі. Тому, аби систематизувати це питання, за наслідками перемовин сформовано єдине звернення, яке пропонується на розгляд сьогоднішньої комісії. Керівники фракцій таке звернення підтримали.

Голова Вінницької обласної ради зачитав звернення. Він також назвав фракції, які подали свої звернення, у порядку їх надходження: «Українська Стратегія Гройсмана», «Батьківщина», «За майбутнє», «Європейська солідарність».

Як зазначив голова постійної комісії Андрій Ковальов, цей проєкт включає основні пункти і позиції, які є в усіх зверненнях.

Повний текст Звернення депутатів Вінницької обласної Ради 8 скликання до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення підвищення цін на енергоносії для населення та відновлення повномасштабної програми субсидій для родин, які потребують соціальної підтримки 

Відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, із 01 січня 2021 року для жителів Вінницької області значно зросли тарифи на розподіл та постачання природного газу. Крім того, внаслідок стрімкого зростання тарифів НАК «Нафтогаз України» для підприємств теплокомуненерго, незворотньо будуть скориговані в бік зростання всі інші комунальні тарифи як для населення, так і для юридичних осіб.

Разом з тим, вказані рішення були ухвалені без належного обгрунтування та доведення інформації до населення. Зокрема, протягом літнього періоду 2020 року планово відбувалось активне закачування природного газу до газосховищ за зниженими цінами, сформованими внаслідок падіння цін на блакитне паливо на європейських енергетичних біржах. Так, за інформацією НАК «Нафтогаз України», станом на 12 вересня 2020 року було закачано в підземні газосховища 19 млрд м3 природного газу, або 95% від річного плану. Водночас, середньозважена ціна природного газу, за результатами електронних біржових торгів на торговій біржі «Українська енергетична біржа», станом на червень 2020 року складала 2,8 грн/м3 з ПДВ (за умов передоплати).

Однак, відповідно до чинних нормативних документів та механізмів розрахунку вартості природного газу, населення області з січня 2021 року змушене оплачувати тарифи за спожитий природний газ, який був накопичений в державних газових сховищах, вартістю 9,89 грн/м3 з ПДВ. Окрім того, зростає тариф на розподіл природного газу до 2,016 грн/м3 з ПДВ (понад 73%). Сукупно вартість природного газу складатиме для населення більше 12 грн/м3 з ПДВ, що є найвищим показником в історії незалежної України.

Така ситуація призвела до протестів населення, масових колективних звернень громадян до органів місцевого самоврядування, блокування автомагістралей та зростання соціальної напруги серед жителів Вінниччини. Під тиском хвилі протестів проти підвищення тарифів на комунальні послуги 18 січня 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив граничну ціну на газ на рівні 6,99 грн/м3 до кінця карантину або до завершення опалювального сезону. Таке рішення є тимчасовим і не вирішує питання спекулятивного зростання ціни на газ. Окрім того, Кабінет Міністрів України не вніс підприємства теплокомуненерго до вказаної постанови, що матиме наслідком  зростання тарифів на тепло та гарячу воду. Наразі головна вимога до Кабінету Міністрів України – ухвалити системні рішення, спрямовані на стійке зниження ціни на газ для населення, що дозволить уникнути здорожчання й інших комунальних послуг.

Разом з тим, в умовах епідемії COVID-19, посилення карантинних заходів, зниження платоспроможності населення та економічного спаду, створення додаткового фінансового навантаження на населення є неприпустимим та може призвести до катастрофічних економічних і соціально-політичних наслідків як в області, так і в Україні в цілому. Економічна ситуація, що склалась, вимагає від державних органів, у першу чергу, соціально-економічного захисту та підтримки населення через систему субсидій та матеріальної підтримки, а не багатократного підняття тарифів на комунальні послуги. Сьогодні субсидія, як соціальна гарантія для найбільш незахищених верств населення, не може повною мірою покрити різницю в нових тарифах, оскільки при плануванні витрат Державного бюджету України на 2021 рік Кабінет Міністрів України скоротив видатки на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг. Порівняно з 2018 роком, обсяг субсидій зменшився майже вдвічі – з 71-го млрд грн до 36,6 млрд грн.

Враховуючи вищезазначене, а також з метою захисту права жителів Вінниччини на достатній життєвий рівень для себе і своїх сімей, відповідно до статті 48 Конституції України, ВИМАГАЄМО:

– невідкладно ухвалити всі необхідні рішення щодо справедливого та системного зниження тарифів на енергоносії;

– відновити повномасштабну програму субсидій для родин, які потребують соціальної підтримки;

– притягнути до відповідальності посадових осіб, які допустили необгрунтоване зростання цін на енергоносії для населення.

Останні новини

Новини

29 Листопада
28 Листопада
27 Листопада
26 Листопада