, 5 Червня
booked.net
6 Травня, 2021, 12:42

На Вінниччині відкриється виставка, присвячена Українському Визвольному Руху 40-50-х рр.

У межах проєкту міжмузейного обміну сьогодні, 6 травня о 15:00, у 13-15 експозиційних залах Вінницького обласного краєзнавчого музею відкривається виставка, матеріали якої розповідають про героїчну сторінку національно-визвольної боротьби Українського народу: антинацистський та антирадянський спротив ОУН та УПА на теренах Волині й Поділля у 40-50-их рр. минулого століття.

В основі цієї виставки – матеріали (159 предметів), надані на тимчасове експонування нашими колегами – Волинським краєзнавчим музеєм: агітаційні листівки, світлини членів ОУН, вояків УПА, художні роботи.

Окремий розділ виставки становить графіка (34 роботи) відомого  українського художника, автора візуального образу Української Повстанської Армії Ніла Хасевича (1905–1952).

Ніл Хасевич у лавах УПА з 1943 р. Відомий під псевдо «Зот», «Рибак», «Старий». Керував друкарнею повстанців, працював як редактор та ілюстратор журналів «До зброї», «Український перець», «Хрін». У бункерах, землянках і криївках, за допомогою примітивної друкарської техніки і в умовах нестачі матеріалів створив понад 150 композицій та 50 графічних робіт.

Праця художника і його жертовність були неодноразово відзначені керівництвом українського визвольного руху. Нагороджений Бронзовим Хрестом Заслуги, Срібним Хрестом Заслуги, Золотим Хрестом Заслуги (посмертно), медаллю «За боротьбу в особливо важких умовах». Загинув на 47-у році життя у нерівному бою з радянським МГБ у с. Сухівці Рівненської області.

З-поміж робіт Хасевича, представлених в експозиції: «Автопортрет», дереворит «До зброї», листівки «Слава Україні! – Героям слава!», «Здобудеш Українську державу або згинеш в боротьбі за неї», бофони, які чітко передають ідейний зміст визвольної боротьби. Ліричні образ воїнів УПА постають у рисунках та дереворитах, створених у хвилини затишшя між боями.

Національно-визвольний рух на теренах нашого краю демонструють матеріали про осередки «Просвіти», ОУН(м) та ОУН(б), що діяли на Вінниччині в роки Другої світової війни, похід на Поділля влітку 1943 р. першого збройного відділу «УПА-Південь» під проводом Омеляна Грабця («Батька»), який разом з побратимами героїчно загинув 10 червня 1944 р. поблизу с. Микулинці Вінницької області. Експозицію доповнено тематичними картинами члена ОУН з 1941 р., зв’язкового групи «УПА-Південь» вінничанина Михайла Климчука та світлинами родини Омеляна Грабця з колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею, справами репресованих вінничан – членів ОУН–УПА, наданими Державним архівом Вінницької області, реконструкціями одностроїв, наданими ГО «Жива історія».

Виставка працюватиме до 24 жовтня 2021 р.

Останні новини

Новини

4 Червня
3 Червня
2 Червня
1 Червня
31 Травня