, 28 Червня
booked.net
8 Липня, 2021, 14:07

У Вінниці відкриється виставка раритетної зброї

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкриють виставку раритетної зброї та військового спорядження. В експозицію входить 288 предметів. Особливу увагу в закладі приділяють захисним обладункам гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII століття.

Про це повідомляють у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї.

Відкриття виставки заплановане на 15 липня у Великому та Малому виставкових залах, які репрезентуватимуть раритетну зброю та військове спорядження з фондових зібрань Національного музею історії України. Це стало можливим завдяки реалізації проєкту міжмузейного обміну, започаткованого у минулому році.

“Впродовж тисячоліть зброя вирішувала хід історії, адже саме у ній втілювались передові технології, вміння та знання людства. З найдавніших часів зброя стала засобом обстоювання честі та оборони рідної землі. Предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя будуть представлені й у археологічній частині експозиції. З-поміж найдавніших експонатів: гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 – 40-30 тисяч років тому); перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VІІ-V тисячоліття до нашої ери). Експонується й чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами”, — йдеться у повідомленні.

Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VІІ-ІV століття до нашої ери. Військову культуру сарматів ілюструватимуть матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя І століття нашої ери, яке було виявлене біля села Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області.

Новий етап в історії військового мистецтва розпочинається в IX ст. після утворення Давньоруської держави. На виставці експонуються численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу.

Озброєння XIV-XVI століття складалось з тих самих видів, що й за попередніх епох. На виставці будуть представлені залізні мечі – одноручні, півтораручні, палаші та наконечники списів, піки.

Зокрема, можна побачити й енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброя доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельтит(V-ІІ тисячоліття до нашої ери). Доповнюватимуть експозицію знахідки з курганного могильника ХV-Х століття до нашої ери із села Гордіївка, що на Вінниччині, серед яких бронзові ножі і загадкові шпильки-стилети.

“Особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII століття. Будуть представлені й різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI-XVIII століття. А ще однією “родзинкою” стане колекція холодної зброї, переданої до фондової збірки Вінницького обласного краєзнавчого музею у 2014 році управлінням Служби безпеки України: англійський палаш початку XIX століття кінного полку лейб-гвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ-ХХ століття тощо”, — додають у музеї.

Виставку приурочили до 30-ї річниці Незалежності України. Вона функціонуватиме з 15 липня по 5 грудня.

Останні новини

Новини

27 Червня
24 Червня
23 Червня